Banner SportObchod 

Banner SportObchod Badminton

Badmintonová raketa

Stejně jako většina sportovních raket, které v posledních letech prodělaly velké změny k lepšímu, tak i badmintonová raketa se posunula ve svých parametrech a technologických vývojích o velký kus kupředu. Z původních dřevěných badmintonových raket, přes kovové rakety a různé druhy kovových slitin, jsou dnes tyto materiály nahrazovány uhlíkovými vlákny a kompozitovými materiály. Badmintonové rakety se v dnešní době vyrábějí nejnovějšími technologiemi nejčastěji z grafitu a jeho modifikací. Snižuje se tak hmotnost badmintonové rakety a zvyšuje se její pevnost.

Dělení badmintonových raket

Samotná hmotnost badmintonových raket (počítá se raketa i s výpletem) se dnes dá rozdělit do 3 kategorií. V první kategorii najdeme badmintonové rakety o váze méně než 89g. Tyto rakety jsou nejlehčí a používají je hlavně profesionální hráči, protože vynikají výbornou ovladatelností a kontrolou. V druhé kategorii jde o hmotnost mezi 90 – 93 gramy. Rakety jsou také dobře ovladatelné a vysoce kvalitní. Třetí kategorie, více než 94 gramů, slouží často hráčům, kteří mají badminton jako aktivní koníček. Když to shrneme všechno dohromady, rakety pohybující se v hmotnostním rozmezí 85 – 100 gramů jsou velmi kvalitní a dobře ovladatelné, rakety těžší než 120 g jsou většinou vyrobené nějakou starší technologií a slouží pouze k rekreaci. Pevnost nebo také pružnost, jak udávají výrobci, je dána dvěma základními pravidly. Za 1. čím více je badmintonová raketa pružná, tím je méně útočná, zato lépe ovladatelná. Rychlost míčku je menší, ale s dlouhou trajektorií. Tuto pružnost využívají hlavně ženy a méně pokročilý. Za 2. čím je raketa pevnější / tužší, tím je útočný úder efektivnější, ale raketa hůře ovladatelná. Míček letí velkou rychlostí s přímou trajektorií. Tento typ využívají hlavně muži a pokročilejší hráči. U každé badmintonové rakety se pak určuje 7 stupňů pružnosti od Extra Flexible (velmi pružný shaft/ hřídelka) po Extra Stiff (velmi tuhý shaft/ hřídelka).

Vyvážení badmintonové rakety

Důležitou roli hraje také správné vyvážení badmintonové rakety, které může být buď do hlavy (lepší zesílení úderu), na střed nebo do ruky (lepší cit při úderu a kontrolovatelnost míčku). Délka rakety je 665 mm, i když spousta výrobců teď propaguje spíše prodlouženou verzi badmintonové rakety na 675 mm. Ta totiž vede k větší intenzitě úderu. Plocha, kterou se míček odehrává, se nazývá hlava a má izometrický tvar, který zvyšuje optimální plochu pro zahrání dobrého míčku až o 33 %. Podle všech těchto parametrů se vybírá správná badmintonová raketa do určitých výkonnostních kategorií badmintonových hráčů a hráček. Badmintonové rakety je dobré si vždy zakoupit v autorizovaných obchodech nebo eshopech, protože se bohužel vyskytuje spousta padělků na různých aukčních webech.

 

zpět