RehabilitačníPomůcky.cz

 Cyklotrenažery

 

Cyklotrenažer je posilovací stroj, který simuluje jízdu na cyklistickém kole. V zimě či při nepříznivém počasí nám cyklistický trenažér dokáže efektivně nahradit intenzivní jízdu na kole. První zmínka o cyklotrenažeru nebo-li také spinningovém kole je, podle dostupných zdrojů, z 80. let, kdy Johnatan Goldberg (vytrvalostní cyklista z JAR) upravil běžná jízdní kola tak, že jim sundal kola a zbytek usadil na pevnou podložku (tzv. stacionární kola), později je vylepšil přidáním možností nastavení intenzity a různých programů. Cyklo trenažéry plnohodnotně nahrazují jízdu na běžném cyklistickém kole. Můžeme na nich měnit různé stupně zátěže, jízda může probíhat v sedě či ve stoje a tak vzniká velmi efektivní a intenzivní trénink. Dříve se rozlišovaly názvy cyklotrenažer a spinningové kolo, kvůli provedení setrvačnosti na volnoběh a bez volnoběhu, což znamenalo, že každé kolo umělo trochu něco jiného. Dnes se však oba názvy používají pro všechny typy cyklistických trenažérů.

Cvičení na cyklotrenažeru

Spinningová kola jsou určena všem věkovým kategoriím, která ráda jezdí na kole i v zimních měsících a udržují či zvyšují si tak svoji fyzikou kondici. Kondiční aerobní trénink na cyklotrenažeru má také své účinky při spalování tuků, což je dobré při hubnutí a formování postavy. U žen jde hlavně o oblast v problémových partiích jako jsou hýždě, stehna a lýtka. Tyto přístroje jistě ocení i profesionální/ vrcholoví sportovci při intenzivní přípravě, díky různému nastavení zátěže. Oproti rotopedu se zde dá totiž zátěž nastavit přesně a podle potřeby. Při jízdě na cyklotrenažeru v aerobním pásmu se posiluje krevní oběh, zlepšují se dýchací funkce, zklidňuje se tlak a bojuje se s obezitou, čímž si můžete o pár let prodloužit život. Stroje je možné využít i po operacích nebo úrazech kolenních kloubů, protože při cvičení je zajištěna šetrnost kloubů. Také nás jízda na cyklo trenažéru dokáže zbavit stresu a vzniku různých psychických onemocnění, zásluhou vyplavení endorfinů (hormon štěstí).

Kritéria pro výběr správného cyklotrenažeru

Než si začneme vybírat cyklotrenažer je důležité zamyslet se, jak často a intenzivně na něm budeme cvičit, kdo a jakým způsobem ho bude využívat. Určitě je totiž rozdíl pokud si vybíráme stroj na hubnutí nebo stroj pro profesionálního sportovce. Nesmíme také zapomenout brát v potaz výšku a váhu těla, aby nám trenažér nebyl například moc malý. Dále je možné zvolit šlapaní ve stoje, různé stupně zátěže či zda je trenažér na volnoběžku či setrvačník. Volnoběžka znamená, že pokud zastavíme šlapaní zastaví se také šlapky, ale setrvačník jede dál. Setrvačník je spojen se šlapkami tudíž, když zastavíme šlapaní pedály jedou dál. Důležitý je také brzdný systém cyklotrenažeru, protože úzce souvisí se zátěží. Dnešní technologie nabízejí 3 druhy brzd. Přítlačná brzda (tzv. Kotoučová), která je nejčastější (odpor destiček brzdí setrvačník, který na ně tlačí). Magnetická brzda má tišší chod a nemusí se udržovat (vydrží déle na rozdíl od přítlačné brzdy).  Elektromagnetická brzdy (tzv. Indukční) má nejtišší chod a zátěž řídí počítač, umisťuje se pouze do velmi drahých kol. Zátěž se dá na strojích regulovat buď ručně nebo elektronicky. Pedály bývají s klipsnou nebo s SPD nástavci pro cyklistickou obuv. Co se týče sedla, tak to se dá většinou otáčet a posouvat do všech stran, aby vyhovovalo malým i velkým, tenkým i silnějším atd.. Existuje v několika provedení např. klasické nebo gelové. Nosnost a velikost rámu záleží na parametrech cyklisty a zda bude využívat i jízdu ve stoje. Některé trenažéry mají zabudovaná čidla pro měření tepové frekvence, což je hlavně u vrcholových sportovců velice důležité. Bohužel tyto čidla nejsou až tak přesná, proto je lepší požadovat možnost připojení hrudního pásu, který tepovou frekvenci měří velice přesně.  Většina cyklotrenažerů má transportní kolečka pro lepší manipulaci a seřizovací nožky pro vyrovnání případných nerovností podlahy. Nejdražší modely cyklo trenažérů mají také možnost připojení k počítači, kde se dají archivovat proběhlé tréninky a graficky zobrazit tep apod.. Zajímavou pomůckou je také puštění krajiny na displeji a tím možnost zvýšení aktivity cvičení.

Druhy spinningových kol

Spinningová kola pro domácí cvičení

Zde můžeme pořídit i levnější variantu trenažéru, protože se předpokládá, že jízda bude probíhat jen několikrát týdně v krátkých časech. Tyto stroje jsou dobré pro udržení kondice v zimních měsících a pro spalování tuků.

Spinningová kola pro profesionály, fitcentra a posilovny

U těchto kole je lepší si připlatit a koupit si nějaké kvalitnější, které zaručí kvalitu i při dlouhodobém a intenzivním používání. Zde se předpokládá, že kolo bude neustále v provozu. Cyklotrenažery disponují vyšší nosností kolem 150 kg, rám má variabilní nastavení a řidítka i sedlo se dají nastavit na výšku i šířku.

 

zpět