logo_remarketing

Florbalová hokejka

Florbalová hůl nebo-li florbalka se používá při halovém kolektivním sportu, kterému se říká florbal. Kromě florbalové hokejky se při tomto sportu používá ještě dutý plastový míček. Zajmavé je, že při této hře brankáři florbalku nepoužívají.

Podle čeho vybírat florbalku

Prvotním kritériem pro výběr florbalové hokejky je to,zda je určena pro praváka či leváka.
Přesněji řečeno, zda hráč drží levou ruku dole ( potřebuje levé zahnutí) nebo pravou ruku dole (pravé zahnutí čepele) a jakou délku má florbalová hůl mít.
Délka florbalek se pohybuje od dětských délek 55 cm až do 110 cm a více.
Krátké hole do 90 cm jsou vhodné pro osoby do 174 cm, střední délky 92 - 96 cm pro osoby 175 - 185 cm vysoké, dlouhé hokejky pro hráče nad 186 cm.
Délka hokejky se měří bez čepele.Pomůckou při nákupu může být to, že hokejka by měla hráči dosahovat k pupku.

Materiál florbalové hokejky (shaftu)

Nabídka materiálů je velmi široká. Samozřejmě záleží, co od hokejky očekáváme, zda jsme začínající , pokročilý nebo profesionální hráč.
Materiál, z kterého je florbalová hůl (shaft) vyrobena, je důležitý z mnoha hledisek.
To co zřejmě nejdříve hodnotíme je lehkost hokejky.
V současné době můžeme koupit hole vyrobené z carbonu. Takové hole mají vysokou životnost s ohledem na únavovou křivku materiálu. Také výborně tlumí nárazy, takže šetří ruce hráče, do kterých se vrací velmi málo vynaložené energie.
Pro profesionální hráče je také velice důležitá vyváženost florbalové hokejky, což hole vyrobené z carbonu mohou nabídnout.
Nejběžnějším a nejlevnějším materiálem používaným při výrobě holí je sklolaminát a kompozit.
Sklolaminát je ve srovnání s carbonem težší, je pevný ale křehčí.
Kompozit se používá při výrobě florbalových holí hlavně pro mládež a začátečníky, jelikož je nejlevnější a také má menší odolnost a pevnost.

Tvrdost florbalky

Toto kritérium zajímá hlavně pokročilé a profesionální hráče, jelikož má, spolu s výběrem správné čepele, velký vliv na vlastní hru.
Vybírat se dá z:

Tvrdost čepele

Čepele se dělí do stejných skupin jako hole: měkké, středně tvrdé a tvrdé čepele. Mají také podobné vlastnosti a využití ve hře.
Pokročilí hráči přikládají vlastnostem čepele větší význam než vlastnostem hole. Výběr čepele je rozhodující pro kvalitu hry.
Dále si čepele můžeme rozdělit do dalších tří skupin podle zahnutí.

  1. Rovná čepel: naprosto základní typ čepele, nejčastější u školních modelů holí. 

  2. Standartně zahnutá: nejčastěji používaná čepel od které očekáváte dobrou ovladatelnost balonku. Záleží na materiálu z kterého je vyrobena, na zvláštním drážkování a technologii.

  3. Speciálně zahnutá: používají se při freestylu a mají výrazně zahnutou špičku čepele.

Pro zvýšení výkonu a lepšího pocitu ze hry je také možno docílit omotávkami rukojeti.
Omotávky nemají jen desingovou úlohu, ale hlavně praktickou. Při hře odvádějí pot z dlaní, zabraňují prokluzování či vypadnutí florbalové hole z ruky a také pomáhají pokud potřebujeme upravit velikost rukojeti.

 

Zpět