RehabilitačníPomůcky.cz

Nordic Walking

Nordic Walking je známý také pod názvem Severská chůze a dostal se k nám z Finska. Jde o chůzi se speciálními trekingovými holemi, které byly poprvé představeny v roce 1997. V roce 2004 vznikla česká pobočka Nordic Walkingu. Jedná se o dynamickou chůzi, která slouží ke zlepšení a zvýšení kondice, k úpravě správného držení těla, ke snížení hmotnosti a zlepšení zdravotního stavu člověka.

 

Pro koho je Nordic Walking vhodný?

Tento druh sportovní chůze je velice efektivní a mohou ho provozovat všichni bez ohledu na věk, kondici, pohlaví a výkonnost. Správné provedení chůze s holemi, tzn. hlavně co největší rozsah pohybu rukou a síla odrážení holí od povrchu, může být až o 46% efektivnější než klasická chůze. Při této sportovní chůzi nezáleží na rychlosti, ale pouze na práci a intenzitě cvičení horních končetin, proto Nordic Walking mohou trénovat všichni dohromady, bezohledu na fyzickou zdatnost či kondici. Techniku tohoto sportu se zvládne naučit každý, protože jde o spojení přirozené chůze s pohybem paží (můžeme si to představit jako odstrkování holemi při klasickém lyžování). Intenzitu tréninku si může regulovat každý podle svých možností, důležité je správné uchopení holí s otevřenýma rukama a holemi co nejblíže k tělu. Existuje několik druhů technik, ze kterých si můžete vybrat, jaká se vám bude hodit nejvíce nebo jakou potřebujete pro svůj aktuální zdravotní stav. Vybírat můžete mezi zdravotní technikou, fitness, výkonnostní nebo chůzí do kopce či z kopce.

 

Jak začít s Nordic Walkingem

Pro začátek je nejlepší využít rad certifikovaných trenérů, kteří Vám dopodrobna vysvětlí, pomůžou a naučí základy Nordic Walkingu, abyste si je pak mohli správně zlepšovat sami na svých procházkách. Co se týče zdravotních výhod, není to jen o správném držení těla, ale také o zlepšení dýchání (lepší okysličení těla), větší výdrži srdce v aerobním zatížení (dobré proti nemocem krevního oběhu), lepší aktivaci metabolismu (kladně ovlivňuje Diabetes mellitus I. i II. typu), účinnější regulaci váhy (dobré pro obézní lidi – vyšší kalorická spotřeba) a nesmíme zapomenout ani na vyrovnání psychiky a odbourání stresu (pozitivní působení na imunitní systém). Severská chůze není nijak finančně náročná, ke správnému a aktivnímu tréninku potřebujete akorát speciální trekingové hole (liší se od lyžařských i teleskopických), kvalitní a pohodlnou obuv a dobré je mít i měřič tepové frekvence, který zvyšuje efektivitu kondičního pohybu. Na Nordic Walking nemusíte nijak trénovat a posilovat, můžete s ním začít hned bez jakékoli přípravy, pouze si stačí pořídit potřebné vybavení, na první trénink si najít dobrého instruktora a hurá do toho!

 

zpět