RehabilitačníPomůcky.cz

 

Ortézy

Slovo ortéza pochází z latinského orto, což znamená rovný/přímý. Ortézou se nazývá zdravotní ortopedická pomůcka, která slouží k upevnění dvou vzájemně pohyblivých částí těla tak, aby byly v pevné poloze. Tím může dojít buď k celkovému znehybnění částí těla nebo pouze k zpevnění bez omezení pohybu. Hlavně se tak dá zabránit přetížení určitých částí těla a nemusí docházet ke zraněním způsobených vlivem tlaku v tahu nebo pohybu. Ortéza má za úkol odlehčit přetěžované klouby a bolavá místa na těle. Nesmíme zapomenout, že mezi ortézy se také počítají podpatěnky a stélky do bot, které pomáhají chodidlům udržet správné držení těla. Podle potřeby se vyrábějí ortézy pružné a ohebné nebo pevné s výztuží. Nejčastěji se používají po úrazech, při kloubních onemocněních nebo při svalových bolestech. Mohou se však také nosit jako prevence před úrazy, čehož využívají hlavně sportovci. V případě potřeby ortézy je dobré, se nejdříve poradit se svým lékařem, který doporučí správný typ ortézy a také poradí s jejím užíváním, protože nesprávně zvolená ortéza může spíše uškodit než-li pomoci.

 

Druhy ortéz

Ortézy se rozdělují do různých skupin podle různých kritérií.

Můžeme je například rozdělit podle lokalizace na těle a jeho potřebě.

  1. Ortézy horních a dolních končetin

    Ortézy dolních končetin jsou kyčelní, kolenní a kotníková. Ortézy horních končetin nejčastěji fixují ramenní kloub, loket, zápěstí nebo i prsty.

  2. Trupové ortézy

    Trupové ortézy jsou také známé pod pojmem korzety. Jsou to zpevňující ortézy, které se vyrábějí z pevných většinou plastových materiálů a jejich úkolem je udržet trup ve správné, rovné poloze. Používají se například při vadném držení těla. Tyto ortézy se většinou vyrábějí pacientům na míru.

  3. Sed ortézy

    Tento typ ortéz je určen pro lidi, kteří jsou připoutáni k invalidnímu vozíku. Sed ortézy totiž udržují páteř ve správné poloze a to i při sedu. Mohou je využívat hlavně děti, které mají myopatii, což je svalová dysfunkce.

Další dělení může být podle použitého materiálu a konstrukce ortézy.

 

Podle fixace najdeme ortézy:

  1.  Statické

    Statické nebo-li také stabilizační ortézy mají za úkol kompenzovat velké přetížení kloubů a tím ulevovat od bolesti. Jejich funkce je vlastně podpůrná.

  2.  Fixační

    Tyto ortézy zajišťují nezbytnou stabilitu kloubu, pokud svaly k němu přiléhající, nemají sílu nebo schopnost, udržet bolavý kloub v požadované poloze.

  3.  Dynamické

    Jejich hlavním úkolem je korigování pohybu. Dynamické ortézy pomáhají usměrňovat a řídit pohyb tak, aby nedošlo k žádnému dalšímu poškození kloubu.

 

Jiným rozdělením je používání ortéz za určitým účelem.

Zde dochází ke stabilizaci kloubu a zároveň k jeho odlehčení při nadměrném zatížení.

Tyto ortézy dokáží způsobit větší uvědomění si bolavé části těla, což napomáhá k rychlejší regeneraci.

Vlivem tepla pod ortézou dochází k lepšímu prokrvení, což umožňuje kloubu se lépe připravit na zátěž.

Kompresní ortézy je vhodné použít při zranění, kde došlo k otoku, protože jejich cílem je napomoci k lepšímu stlačení postiženého místa a tím k rychlejšímu hojení.

Již z názvu vyplývá, že tyto ortézy se používají pro znehybnění postižené části těla, aby mohlo dojít k jejímu zklidnění a rychlejšímu zahojení.

Někdo využívá ortézy také jako placebo efekt. Kdy pro pocit bezpečí nosí ortézu stále jako prevenci nebo při nějaké větší aktivitě či při sportu.

 

Materiály používané na výrobu ortéz

Dříve se vyráběly ortézy pouze z neoprenu. Tento materiál je velmi spolehlivý, neboť zajišťuje správnou kompresi postiženého místa, neztrácí své vlastnosti při dlouhodobém nošení a praní ani není nepříjemný při vyšším pocení. A však postupem času se začaly vyrábět novější a inovativní materiály, které dostaly neopren lehce do pozadí, úplně však nevymizel a některé ortézy se z něho dělají do teď. Bývají to hlavně tzv. návleky, které se používají při bolestech lokte, kolen atd.. Širokou nabídku těchto návleků má třeba značka Mueller Sport Medicine. Většina novějších ortéz, hlavně těch léčebných, které se musejí nosit třeba i celý den, využívá materiály, které jsou více prodyšné a neprodukuje se pod nimi takové teplo, protože jejich hlavním úkolem je stabilizace kloubu a komprese postiženého místa. Existují i ortézy s tepelně regulačními vlastnostmi, ty jsou vyrobeny z tzv. PCM (Phase Change Material), což je technologie, která byla nejprve vyvinuta pouze pro kosmonauty k vyvážení teploty, ale dnes už se používá i v jiných konceptech, jako jsou například ortézy. U ortéz na dolní končetiny, hlavně tedy u ortéz na kotníky, se už nemusíte bát zápachu ani mikrobů při dlouhodobém nošení, protože jsou vyvinuty speciální technologie, které slouží jako mikrobiální štít (Aegis Microbe Shield) například od výrobce Mueller Sports Medicine, které vás všech těchto nepříjemností zbaví. Dalším zajímavým materiálem, který vznikl pro výrobu ortéz je Coolmax. Tato technologie zajišťuje zvýšenou prodyšnost ortézy s dobrým odvodem vlhkosti a s chladivým komfortem. V dnešní době najdeme ještě spoustu jiných materiálů, které se dále vyvíjejí a zlepšují, aby zajistily co nejlepší pohodlí při nošení ortéz.

Rozdíl mezi léčebnou a sportovní ortézou

 Oba typy ortéz mají podobné funkce, které se navzájem mezi sebou mohou prolínat, což znamená, že léčebnou ortézu můžeme použít třeba i při sportovní aktivitě, a však stejně mezi nimi existují rozdíly. Základní rozdíl nejdeme ve formě úhrady a zisku ortézy. Léčebné ortézy předepisuje odborný lékař, který přesně určí diagnózu a doporučí správný typ ortézy, který by se měl používat, aby mohlo dojít k úplnému vyléčení nebo ke zmírnění bolesti při chronických onemocnění. Na tento typ ortéz, také přispívá vaše zdravotní pojišťovna, protože je ortéza v tuto chvíli brána jako zdravotnická pomůcka. V případě sportovních ortéz je výhodou, že je můžete mít ihned, pokud navštívíte správný obchod se sportovním zbožím a s ortézami a nepotřebujete k nim žádnou žádanku. A však na tyto ortézy nepřispívá zdravotní pojišťovna, protože nejsou brány jako zdravotní pomůcka, ale jako podpora k výkonu sportovní aktivity. Také zde není určena přesná diagnóza, protože většina prodejců nemá zdravotnické vědomosti. V případě konstrukce bývají sportovní ortézy lehčí a ergonomičtější.

 

Jak si vybrat a zakoupit tu správnou ortézu

 Je dobré si uvědomit na jaký problém či poranění budeme ortézu používat. Zda se bude jednat o léčebnou ortézu, která nám má pomoci s postupným hojení až třeba s vyléčením postižení nebo jestli potřebujeme například zpevnění při sportovní aktivitě a budeme tedy volit ortézu sportovní. V případě již hotové diagnózy poranění nebo úrazu, určíme potřebný stupeň ochrany a stabilizace ortézy, které odpovídají našim potřebám. V neposlední řadě hrají také důležitou roli peníze, které chcete do ortézy investovat. Zde neplatí, že to nejdražší je to nejlepší, a proto je nutné si vše řádně promyslet (typ ortézy, poranění, způsob léčby …) a až poté si třeba v užším výběru dopřát dražší a komfortnější ortézu, která vám bude vyhovovat.

 

zpět