RehabilitačníPomůcky.cz

 

Posilovací lavice

Posilovací lavice slouží k lepšímu procvičení a zpevnění různých svalových partií těla a neměly by chybět v žádné domácí posilovně. Ve fitness centrech jsou již považovány za samozřejmost. Jelikož ochablá záda a břicho způsobují nejčastější bolesti pohybového aparátu, posilovací lavice je pomohou co nejúčinněji posílit tak, aby byla záda rovná a bříško co nejvíce zpevněné. Cvičením na posilovacích lavicích dochází hlavně k nárůstu svalové hmoty, avšak je mohou využít i lidé, kteří potřebují postavu jen zpevnit a vytvořit si nějakou kondičku. Při výběru té správné lavice nepotřebujete moc odborných znalostí, avšak nějaké základní věci, byste měli vědět. Důležité také je, uvědomit si na jaký druh posilování nebo jakou partii těla, budeme posilovat a podle toho začít s výběrem.

 

Jednotlivé druhy posilovacích lavic

Rozlišují se tři základní typy posilovacích lavic. Jsou to lavice na zpevnění břišních svalů, zádových svalů a na bench-press. Dále pak můžeme najít ještě lavice na jednoručky a další speciální vybavení k intenzivnímu posilování na lavicích. Řekněme si teď o jednotlivých posilovacích lavicích něco konkrétnějšího.

Posilovací lavice na břicho:

Tyto lavice jsou výhradně zaměřené na posilování a zpevnění břišních svalů. Lavice jsou šikmé. U některých typů lavic lze i polohovat sklon, což ocení již pokročilý fitkaři. Posilovací lavice na břišní svalstvo jsou velice oblíbené. Musí se však mít stále na paměti, že nejdůležitější je správnost prováděných cviků, jinak celé posilování ztrácí svůj význam a naopak se můžou začít přetěžovat jiné svalové skupiny, což vede například k bolesti zad. Správná technika posilování vede k efektivnímu cvičení.


Posilovací lavice na záda:

Tento druh lavic je zaměřen hlavně na posilování zádových svalů, hlavně vzpřimovačů páteře. U některých typů lavic lze nastavovat sklon lavice nebo opěrky nohou, což ocení již zkušení cvičenci. Při správném a pravidelném cvičení se zpevní záda hlavně v bederní oblasti, která je velmi často přetěžována sedavým zaměstnáním. Pokud se, ale nebude dodržovat správná technika jednotlivých cviků, může posilování spíše ublížit než-li pomoci.


Posilovací lavice na bench-press:

Jsou to posilovací lavice se stojany, kde se cvičí s velkou činkou. Na trhu najdeme lavice, které jsou součástí stojanu. Lavice, které se dají posouvat vůči stojanu nebo lavice, které se dají kromě stojanu využívat i samostatně. Zde se spíše kouká na šířku stojanu než na samotnou posilovací lavici. Ideální lavice na bench-press jsou ty, které mají stojany opatřené nastavitelnou výškou i šířkou.


Posilovací lavice na jednoručky:

To bývají většinou univerzální lavice, které se spojují při cvičení s párem jednoručních činek. Tento druh posilovací lavice a činek by měl být naprostým základem všech posiloven, ať už profi nebo domácích. Tato lavice umožňuje provádět desítky různých cviků na zpevnění celého těla, klidně i bez jednoruček. Posilování s jednoručkami je mnohem šetrnější ke kloubům, než posilování s velkou činkou, tudíž kombinace této lavice a jednoručních činek je ideální. Je zde umožněn i větší rozsah pohybu a tím i efektivnější zpevnění těla. U těchto lavic je možnost zakoupení dalšího vybavení k lepšímu posilovaní (bicepsové opěrky, kopače..).

 

Výběr správné posilovací lavice

Při výběru té správné lavice bychom měli zvážit několik parametrů než si ji zakoupíme. Pokud už víme jaký druh posilování zvolíme, můžeme jít na samotný výběr. Lavice na posilování by měla mít možnost různých cviků co se týče svalových partií, cvičení s dostatečnou vahou a pro použití činek.  Dále by měla mít možnost polohování jednotlivých opěrek. Tím dochází ke komfortnějšímu a efektivnějšímu posilovaní cvičící osoby. Také se tím zabrání k nechtěnému poškození kloubů a šlach. Posilovací lavice by měla umožňovat co nejkvalitnější provedení cviku, bezpečnost při cvičení a správnou ergonomii pohybu, tak aby cvičení nebylo nepříjemné. Proto je dobré pořídit si lavici s pohodlným polstrováním. Nesmíte se také zapomenout podívat na nosnost lavice, aby vás udržela, i když budete cvičit s činkami. A v poslední ředě je také důležitá skladnost. Většina posilovacích lavic se dá po cvičení složit.

 

Zpět