RehabilitačníPomůcky.cz

Veslovací trenažéry

Veslovací trenažéry jsou posilovací stroje, které simulují veslování při jízdě na skifu. Tréninková jednotka na těchto trenažérech je v anaerobním pásmu, což zlepšuje kardiovaskulární systém a činnost srdce, zvyšuje se vitální kapacita plic a koriguje se krevní tlak. Pravidelným cvičením se zpevňuje celé tělo a redukují se tuky. Veslovací trenažéry jsou univerzálními přístroji na cvičení a proto je mohou používat obě  pohlaví skoro ve všech věkových kategoriích. Před samotným zakoupením veslovacího trenažéru je důležité ujasnit si, kdo a za jakým účelem bude trenažér používat. Podle toho se pak odvíjejí technické parametry při koupi na samotném posilovacím stroji a také zde hraje svou roli cena. Při cvičení na veslovacích trenažérech se musí dbát hlavně na správnou techniku veslování. Pokud se cvičení neprovádí správně, ne jen že nepřináší žádné kýžené výsledky, ale může nám spíše ublížit. Kvůli tomu je důležité zvolit správné veslo, které má nastavitelnou zátěž tak, aby i začátečník veslo ze začátku správně utáhl a trénink probíhal plnohodnotně. Technickými parametry, na které si musíme dát při výběru pozor, jsou možnost regulace nastavení zátěže a kvalita pojezdu. Veslovací trenažéry se cenově pohybují okolo 3.000 ,- (ty jsou nejlevnější a slouží spíše k lehkému domácímu tréninku), střední cenovou skupinu tvoří stroje okolo  12.000 ,- - 20.000,- (ty už jsou kvalitnější a zvládnou i intenzivnější trénink) a nejdražší trenažéry jsou od 25.000 ,- výše (většinou už bývají programovatelné a slouží pro náročné tréninky). Samozřejmostí je, že nás trénink musí na veslovacích trenažérech bavit a pohyb musí být přirozený, jedině tak dosáhneme požadovaného výsledku. 

 

Jak si správně vybrat domácí veslovací trenažér

Jsou 3 věci, na které je dobré si dát pozor při výběru domácího veslovacího trenažéru. Jedním z nich je pojezd. Ten má vliv na životnost trenažéru a ovlivňuje jeho hlučnost. Jelikož pojezd nese celou váhu těla, musí být jeho způsob uložení a konstrukce z kvalitního materiálu a hlavně s ložisky. Pokud to tak není, hrozí rychlé opotřebení materiálu a nákladná oprava stroje. Aby byla hlučnost stroje co nejtišší, je dobré používat typ pojezdu s paralelním zdvojením lyžin, které se používají u dražších trenažérů. Také by se měla hlídat délka pojezdu, hlavně u vyšších lidí, aby nedocházelo k ukončení pohybu v polovině dráhy, ale aby nohy skončily lehce natažené v celém rozsahu pohybu. Jinak cvičení není správné. Druhou součástí je brzdný systém. Veslovací trenažér může mít tlumičové brzdy. Tyto brzdy mívají ty nejlevnější vesla a jsou buď bez regulace (neumí malé zátěže, což je nevýhoda v začátcích) nebo s otočným regulátorem. Oba tyto typy tlumičových brzd jsou velice nevýhodné, protože jejich životnost je velice omezená a výměna velice nákladná. Nejprodávanější jsou však brzdy magnetické, u kterých sice zase záleží na kvalitě celého mechanismu (levnější mechanismy nemají plynulý záběr, což škodí zádům), ale jejich údržba a životnost je dobrá. Posledním typem je brzda vzduchová, kterou však využívají spíše jen fitness centra, protože funguje na principu větráku s přivíráním přívodu vzduchu, a však je velice hlučná. Do třetice je důležitá regulace zátěže. Tu lze nastavovat na trenažérech buď mechanicky (otáčení regulátoru se stupnicí) nebo podle nastavených programovatelných modelů přes počítač vesla (ručně na displeji monitoru nebo dle automaticky nastavených programů). Většina dražších veslovacích přístrojů mívá v sobě zabudovaný počítač, na kterém se zobrazuje čas, rychlost,tepová frekvence, počet spálených kalorií, vzdálenost a počet temp, které během celého tréninku ujedete. Některé typy dokáží provést i fitness test kondice. Automaticky nastavené programy se během jízdy regulují samy podle zvoleného profilu nebo tepové frekvence. Neboť měření tepové frekvence během tréninku je velice zásadní, protože ovlivňuje kvalitu celého cvičení. Reguluje odkud si tělo bude brát energii při cvičení, jestli to bude z tuků, cukrů nebo jiných rezervních zásob. Také má pozitivní vliv na srdce. Měření tepové frekvence je buď přes ušní upínka, což ale není moc praktické a ani co se týče měření moc přesné, nebo přes hrudní pás, který měří tep skoro s přesností EKG. Pokud chceme mít celý trénink komplexní a vyvážený, je dobré zaměřit se také na zdravé stravovaní, aby výsledky, kterých chceme dosáhnout, byly co nejlepší!

 

Typ na domácí veslovací trenažér

Pokud se rozhodnete, že nestojíte pouze o lehké veslování, ale že si chcete dát během tréninku pěkně do těla a dodržovat pravidelnost cvičení alespoň 3x-4x týdně, ale zase nejste profík, který by se tomu chtěl třeba závodně věnovat, potom je tento veslovací trenažér pro Vás jasnou volbou.
Sportop R700 je špičkový veslovací domácí trenažér, který má možnosti i skoro profesionálního využití. Jeho základní parametry jsou:

A mnohé další vymoženosti najdete u tohoto veslovacího trenažéru. Proto se nebojte podívat dále a nechte se třeba inspirovat i dalšími veslovacími trenažéry.

 

zpět